Pudra ve Farklı Kullanım Alanları

Tangocuların altı süet ayakkabılarının parke zeminde kontrolsüz kaymamasından tutun da tüplü dalış, nam-ı diğer scuba dalışı yapanların maskelerinin silikon kenarları sertleşmesin diye kullanmadıkları zamanlarda pudralayıp saklamalarına kadar birçok farklı kullanım alanı olan pudrayı inceliyoruz bu yazımızda.

Haydi gelin önce pudranın tarihçesine bakalım.

M.Ö. 1500’lü yıllarda Çin ve Japon kadınları ciltlerinin pürüzsüz görünmesi için pirinç esaslı pudrayı ciltlerine sürerler ve böylelikle ciltlerini beyazlaştırarak yaşlanmanın getirdiği olumsuz etkileri ortadan kaldırmayı hedeflerlerdi. Batılı kadınlar tarafından benimsenip makyaj malzemeleri arasında yerini aldıktan sonra pudra tüm dünyaya yayılmış oldu. 17. yüzyılda özellikle İngiltere’de makyaj malzemesi olarak pudra kullanımı o kadar yaygınlaştı ki geleneklerine sımsıkıya bağlı olan İngilizlerin günümüzde bile hala makyaj odalarına Powder Room demeleri bizleri şaşırtmamalı.

Esas kullanım amacı bebeklerin altını pişikten korumak olsa da farklı kaynaklarda onlarca farklı kullanım alanı ile karşımıza çıkan pudranın tüm kullanım amaçlarını bu yazımızda derlemeye çalıştık. Buyrun, siz de aşağıya yorumlarınızla katkıda bulunmaktan çekinmeyin.

Hazırsanız başlıyoruz. 

 1. Bebeğimizi pişiklerden korur
Pudranın esas üretim ve kullanım amacı aslında bebeğimizi pişiklerden korumaktır. Pudra, nem alma ve cildi besleme özellikleri sayesinde bebeğimizin hassas cildini koruyacak, besleyecek ve pişik olmasını engelleyecektir.
 1. Pudra deriyi korur

Deri derken deri kıyafetlerden bahsediyoruz elbette. Eskimeye yüz tutmuş deri kıyafetlerinizi pudra ile ovarak tekrar canlandırabilir, onlara ışıl ışıl bir görüntü kazandırabilirsiniz.

 1. Saçlarınızı Besler

Saçlarınızın diplerine pudra uygulayıp, görünmeyene kadar taramanız halinde saçlarınız parlak ve hacimli bir görüntüye kavuşacaktır.

 1. Minik dostlarımızın yardımcısı

Evinizde beslediğiniz kediniz veya köpeğinizin tüylerini korumak, canlılaştırmak için de pudra kullanabilirsiniz. Pudra uyguladıktan sonra minik dostlarınızın tüylerini iyice taramayı unutmayın.

 1. Plaj dönüşü pudra şart

Plaj çok güzel şu yapışkan kumlar olmasa. Üstümüze başımıza her yanımıza yapışan kumlardan kurtulmanın en kolay yolu elbette ki yine pudra. Pudranın nem alma özelliği sayesinde kumları kolayca cildimizden temizleyebiliriz.

 1. Ayak ve ayakkabı kokusuna birebir

Ayakkabılarımızın içine bir miktar pudra serpmemiz halinde kısa süre içerisinde kötü kokulardan kurtulup ferah bir pudra kokusuna kavuştuğunu siz de şaşkınlıkla izleyeceksiniz.

 1. Terlemeye çare

Özellikle sıcak yaz aylarında ter ve ter kokusu hepimizin en büyük sorunsalı. Koltuk altlarımıza ve terleyen tüm bölgelerimize duştan sonra pudra uygulayarak aşırı terlemenin ve beraberinde gelen ter kokusunun önüne geçebiliriz.

 1. Yağ lekesi diyorlar ama

Yağ lekesinden pudra ile kurtulabileceğimizi söylüyorlar ama denemedim doğrusu. Ayrıca başımıza gelen bu durumla genelde sofrada karşılaştığımızdan ve sofralarımızda henüz pudra bulunmadığından! ben tuz dökmeyi tercih ediyorum açıkçası. Deneyen varsa beri gelsin :)

 1. Dolamaç olan kolyeler

Birbirine dolaşıp asla bir daha çözülmeyecekmiş gibi duran kolyemizin düğüm olduğu noktaya bir miktar pudra dökerek neredeyse kendiliğinden çözüldüğünü görmek gerçekten şaşırtıcı bir deneyim.

 1. Balsam mı, aftershave mi pudra mı?

Açık söyleyeyim tıraş sonrası pudra kullanan bir erkek ne gördüm ne duydum. Tıraştan tahriş olan ciltlere bire bir diyorlar. Ben söyleyenlerin yalancısıyım :)

 1. Dalış maskeleri

Silikon kenarlı dalış maskelerini kullanmayacağınız kış sezonunda pudra ile ovaladıktan sonra kutu içerisinde bir sonraki sezona kadar saklarsanız, silikon kenarların sertleşmediğini ve silikonun renginin sararmadığını mutlulukla göreceksiniz.

Bir eksiğim, yanlışım varsa affola. Aklıma gelmeyen, gözümden kaçan başka kullanım alanları biliyorsanız yazının altına yorum olarak eklemeyi unutmayın lütfen. Bu sayede hep beraber pudranın farklı kullanım alanlarına dair en bütüncül listeyi birlikte hazırlayalım. Bol pudralı günler :)

Bir yorum yaz

Yayınlanmadan önce tüm yorumlar değerlendirilmektedir