Karbonat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Antik çağlardan beri kullanılan karbonat bir diğer deyişle sodyum bikarbonatı inceliyoruz bu yazımızda. ilk olarak Mısırlılar tarafından sabun yapımında kullanılan karbonatın mideyi rahatlatma ve hazımsızlığı giderme özellikleri sebebiyle doğrudan tüketilebileceği gibi vücut temizliği, bulaşık ve çamaşır yıkama gibi onlarca kullanım alanı mevcuttur. Gelin hep birlikte karbonatın kullanım alanlarına göz atalım.

1. Mide asitlerini düzenler:

Karbonatın belki de en yaygın kullanım alanı mide ile ilişkilidir. Mide asitlerini düzenleme özelliği sayesinde mide yanmalarına engel olur, hazımsızlıkları giderir.

2. Böbrek dostu:

Böbrek dostu olarak da tanınan karbonat, böbreğin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

3. Cildi rahatlatır:

Özellikle böcek ıssırıklarında su ile karıştırılıp cilde uygulandığında cildi rahatlatır, kaşıntıları, kızarıklıkları giderir.

4. Doğal tuz:

Karbonat, doğal tuz içerdiğinden sporcuların gözdesidir. Sportif aktivite esnasında veya sonrasında vücudun eksilen tuz bileşenlerini dengeler. Bu sayede sportif performansın artmasına yardımcı olur.

5. Kas ve eklem ağrıları:

Kas ve eklem ağrılarının genelde temel sebebi vücutta eksilen tuz miktarıdır. Karbonat sayesinde vücudun tuz dengesi yeniden kurularak kas ve eklem ağrılarının hafifletilmesinde kullanılabilir.

6. Diş beyazlatma:

Özellikle limon suyu ile karıştırıp dişlerimizi fırçaladığımızda dişlerinizin birer inci gibi bembeyaz ve parıl parıl olduğunu göreceksiniz. Limonun ağızda sağlayacağı ferahlık hissi de cabası.

7. Toksinlerin atılması:

Karbonat, özellikle bir kaşık bal ile karıştırılıp tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

8. Maske ve peeling:

Özellikle doğal içerikli esanslar, yağlar veya bitki özleri ile karıştırılıp doğal bir yüz maskesi elde edilebilir. Yarım avakadoyu ezip üzerine 2 çay kaşığı karbonat ve bir miktar lavanta yağı ekleyip iyice karıştırın. Akşam yatmadan önce yüzünüze maske şeklinde uygulayın. Hem derin bir uyku çekeceksiniz hem de sabah kalktığınızda cildiniz yumuşacık ve bebeksi pürüzsüzlükte olacak.

9. Elveda roll-on:

Terlemeyi önleme ve ter kokusunu giderme konusunda kullandığımız koltuk altı roll-on yerine karbonat kullanın. 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağına kokusunu sevdiğiniz ve üzerinizde taşımak istediğiniz bir esans veya yağ ekleyin (lavanta, papatya, gül, gibi) krem kıvamına gelinceye kadar karıştırırken aldığı kadar karbonat ekleyin. Bu karışımı minik bir krem kutusuna koyup uzun süre bounca kullanabilir hatta yanınızda taşıyabilirsiniz. Karbonatın antiseptik özelliği sayesinde hem temiz hem de mis gibi kokan bir cildiniz olacak.

10. Eşyaların temizliği:

Halı, koltuk gibi kimyasal içerikli deterjanlarla temizlemek istemediğiniz eşyalarınızı karbonat ile temizleyebilirsiniz. Koltuk veya halınıza özellikle birşey döküldükten hemen sonra karbonatlı su ile ovarak temizlerseniz lekelerin çabucak uçup gittiğine siz de şahit olacaksınız.

 

Bu aşamada önemle hatırlatmamızda fayda var. Çok fazla miktarda karbonat tüketimi vücudumuzun asit-baz dengesini bozabileceğinden çok sık kullanımdan kaçınmalı, kullandığınızda rahatsızlık hissetmeniz durumunda ise doktorunuza danışmalısınız.

Aklıma gelmeyen, gözümden kaçan başka bildiğiniz kullanım alanları varsa bu yazının altına yorum olarak eklemeyi unutmayın lütfen. Bu sayede hep beraber karbonatın kullanım alanlarına dair en bütüncül listeyi birlikte hazırlayalım :)

 

Bir yorum yaz

Yayınlanmadan önce tüm yorumlar değerlendirilmektedir

Şimdi Alış Verişe Başla